24 Nisan 2017 Pazartesi

Elon Musk Nasıl Hızlı Öğreniyor Ve 4 Şirketi Yönetebiliyor Hatırlıyorum da Jack Ma , Bill Gates için 'bütün işleri tuttu bize yapacak bir şey bırakmadı ' demişti...
Günümüzün dikkatleri en çok üzerine çeken 'Tesla, SpaceX, Paypal ve en son olarak Neuralink " şirketleri ile gündeme düşen Elon Musk , dünyanın en üstün teknolojilerini kullanarak , gerçekten zor olan bir işi başarıyor .(Muhtemelen Jack Ma , Elon Musk'ın bütün işleri kaptığını düşünmeye başlamıştır .)

Elon Musk görüştüğü binlerce insandan hiç birini şirketine CEO olacak seviyede görmediğini ileri sürerek , şu anda 4 tane şirketinin Kurucusu  ve CEO'su görevindedir.Peki Elon Musk'ı özel yapan , bizler bir çok şey için vakit bile bulamazken onun elini attığı her işi başarı ile bitirmesinin arkasında yatan sır nedir ? Gelin bunu , sakin sakin onu bilen insanların bizlere sunduğu bilgiler ile irdeleyelim.

Elon Musk'ın birbirinden çok farklı 4 alanda ( Enerji , Software , Ulaşım , Roket ) milyon dolarlık şirketlere sahip olmasının nedenleri ;

 Çalışma Etikleri ( Haftalık 85-100 saat arası çalışması )
    Alışagelmiş düşüncelerin dışına çıkması
    Mutheşem Azmi 
Bu nedenler hiç şüphesiz Musk'ın başarısında rol oynasa da , kendisi ile ilgili geniş araştırma yaptığımda dikkatimi çeken kısımlar oldu .

Elon Musk Sadece Bir Konu Üzerine Odaklanmak Yerine ,Konular Arasında Bağ Kuruyor 

  Günümüzde sadece bir konu üzerine odaklanıp , o konuda uzman olmamız gerektiği düşünceleri dolaşıyor .Fakat geçmişi unutuyor muyuz ? Hangi alim , filozof , bilim adamı sadece 1 konu üzerine çalıştı?Hepsinin  biyografisini okuyorsunuz ; fark edilen şey Matematik , Astronomi , Metafizik üzerine çalışmalar yapmış .Musk bu kuralı kendi üzerinde uygulayıp , yararını görmektedir. Aslında yaptığı şey kendini kısıtlamamak .Biz sürekli bir konu üzerinde düşüneceğiz , aman gözlerim diğer tarafları görmesin diye çabalıyoruz .

Şahsi düşüncem : Farklı konular hakkında bilgi sahibi olup , aralarında ilişki kurup ve evet en sonunda en az birinde uzman olmak .Alim ve bilim insanları da bu yöntemi uygulamıştır.Sadece bir ve ya iki konuda ki projeleri ile bilinir fakat diğer  konularla da çalıştıkları belirtilir .

 Örneğin : Teknoloji ile ilgileniyorsanız ve aynı zamanda biyoloji hakkında bilginiz varsa diğerlerini aklına gelmeyecek düşünceler sizin aklınıza gelir .Musk Oğlum Nerdesin ?  , Kitap Okuyorum Anne 

Abisinin bildirdiğine göre Musk her gün en az 2 kitap okumuş ve ansiklopedi serilerinin hepsini bitirmiştir.Yani bu demek oluyor ki , her ay bir kitap okuyor isek Musk bizim 60 katımız daha fazla okumaktaydı .

Musk Ne Tür Kitaplar Okur ? 


Musk , bilim kurgu , felsefe , dini , yazılım , bilim insanların biyografileri , ve girişimci türde kitaplar okumuştur .Yaşı ilerledikçe ise fizik , mühendislik , ürün dizayn , iş , teknoloji ve enerji üzerine kitaplar okumuştur .

Elon Musk'ın öğrenmeye olan sevgisi onun okuldan daha çok , kitaplardan öğrenmesini sağlamıştır .

Musk'a roket yapmayı nereden öğrendin diye sorulduğunda , kitaplardan şeklinde cevap vermiştir.
Öğrenme Metodu  

Aslında bu yazının başından beridir , bu metod hakkında konuştuk.Bilgi aktarımı olarak geçen teknik ; herhangi bir konu hakkında edinilen bilginin bir diğer konuya aktarılması , ve ya bağlantı kurulmasıdır .


Bilgiyi bir semantik ( anlamsal ) ağaç olarak görmek önemli , gerekli olan , esas düşünceyi anlamaya önem göster .Örneğin gövde ve dallar konusunu iyice öğrenmeden , yapraklara ve detaylara geçmenin bir anlamı yoktur. 

Bu cevap Musk tarafından Reddit üzerinde verilmiştir.

Sonuç olarak : Bilgi transferi metodu ile birlikte , konu iyice anlaşılmadan , geçilmez .Yıllar öncesinde beyin ile ilgili araştırma yaparken , Melik Duyar'ın tavsiyesini duymuştum .Kendisi , eğer aklınıza bir şey takıldı ise onu hemen araştırın sonraya bırakmayın demişti.Çünkü , o problem aklımızda çözülmediği sürece orada duracak ve beynimizde yer kaplayacak .  • 3-4 yaşından beridir ayda 60 kitap okuyan 
  • İyi bir eğitim için , ailesini ve hatta sonrasında işine ilgi duymayan sevgilisini bırakan 
  • Vaktinin değerini bilen 
  • Bu ülkede bir şey olmaz demeyip , kendi elinden geleni yapan
  • Kendisini anlamadığı için spikerin suratına telefonu kapatma cesaretini kendinde bulan ( :) ) 
  • Çok yüksek bir derecede azmi olan , asla vazgeçmeyen , vazgeçmektense ölürüm diyen 
  • Okulda ki eğitimlerin ( birde bizim eğitim ile kıyaslayın , adam süper eğitim aldı aslında ) hiç bir yere getirmeyeceğini fark eden ve diploma yerine , bilgisini pratiğe dönüşmeyi tercih eden 
  • Sürekli kendini geliştiren 
  • Kullandığı öğrenme tekniklerini sorgulayıp , kendine en uygun tekniği bulup uygulayan 
  • Zeki insanlar ile çalışıp , yanlışlarını ve eksikliklerini söyleyen insanlara ,yaptığı işin harika olduğunu söyleyenlere kıyasla daha  çok önem veren ...


 Bu özelliklere sahip birinin başarısız olması , sizce mümkün mü ?

Özet : Elon Musk diğer başarılı insanlar gibi , başarıya giden yolu bulmuş ve sırf bu yolda ilerlemek için önünde ki bütün engelleri kırmıştır.Hep Elon şunu yaptı , Bill Gates şunu yaptı diye konuşuyoruz ; lütfen önemli bir hususu atlamayalım .Bu insanlar başarı için bir çok şeyi bıraktı .Rahat olmayı , uzun tatilleri , tv izlemeyi , herkesle arkadaşlık yapmayı ... bunun tam tersine onları zirveye getirecek hayat akışını alışkanlık edindiler.

Umarım Elon Musk'ın öğrenme teknikleri ve azmi isteyen herkesi , güzel şeyler yapmaya ve pes etmemeye iter.


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

YAZAR HAKKINDA

0 yorum: