24 Nisan 2017 Pazartesi

Karar Ağacı İle Daha Sağlam Temelli Girişimlere
   Elon Musk Paypaldan kazandığı ne var ne yok varsa SpaceX ve Tesla için harcadığında bir çok kişi kendisinin yanlış bir karar verdiğini ve başarısız  bir girişimde bulunduğunu söylemişti.Aslında Musk'ın bu kararının arkasında üzerinde uzun süre düşünülmüş ve planlanmış' karar ağacı ' vardı.Bu metod sadece Musk tarafından değil Warren Buffett gibi bilyonerler tarafından da kullanılmaktadır.

Karar ağacı saçma hatalardan kaçınmak ve gelecekte ne olacağını basit bir şekilde analize dökmektir.Bu şekilde ulaşmak istediğimiz şey üzerine , farklı açılardan düşünmüş oluruz .Biliyorum bunlar şuan için bir anlam ifade etmiyor ama birazdan edecek :)  Şahsen girişimci olmak isteyen herkesin karar ağacı gibi bir uygulama ile yaşanabilecek bütün riskleri ve kazançları irdelemesinin çok iyi olacağını düşünüyorum .Tabi ki , problemler bizi yolumuzdan edemez , fakat ne tür problemler ile karşılaşabileceğimizi düşünüp , henüz problemler belirmeden önlemler almalıyız.

Musk katıldığı bir röportajda yaptığı işin çok riskli olduğunu fakat bu riski almaya değer olduğunu söyledi.
Finansal olarak düşünürsek , eğer SpaceX 100$ bilyon dolarlık bir değere gelirse, $30 bilyon dolarlık bir kazanç elde ederdi. Fakat eğer SpaceX üzerine 1$ bilyon dolar harcasa idi 800$ milyon dolarlık bir kazanç elde ederdi 

Expected Return : Beklenilen kazanç Expected Loss: Beklenilen Kayıp Probability of success: Başarma ihtimali Probability of failure : Zarar ( İflas ) ihtimali 
Decision : Karar 

Karar Ağacı - Şeması nasıl çalışır ?


  •  Negatif ve Pozitif yaşanabilecek her şeyi gözden geçir ve bu yaşanabilecek şey size nasıl ve ne kadar zarar veya kar getirir?
  •  Kar'ın ve ya Zararın büyüklüğü hesapla 
  • Olasılık ile büyüklüğü çarp ( Kazanma olasılığı * Kazanma sonucu getiri ) - ( Kaybetme olasılığı * Kaybedilen Miktar ) 
  • Kazançları ve kayıpları topla 


  Bulduğunuz Sonuç, kazançlı bir girişim mi yoksa sizi zarara mı sokacak bunu belirtir.
İnansanız da inanmasanız da , düşüncelerinizi böyle bir şemaya oturtmanızın bir zararı olmaz aksine kârı olur .

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

YAZAR HAKKINDA

0 yorum: