15 Nisan 2017 Cumartesi

Yapay zeka nedir ve hayatımızı nasıl etkiliyor


yapay zeka


  Yapay Zeka Nasıl Öğrenilir adlı yazım da Yapay Zeka'ya başlamak için gerekli olan düşünce yapısını kaynak vermeden belirtmiştim .Yapay Zeka çok geniş bir bölüm olduğu için  daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu düşündüm .Öncelikle Yapay Zeka nedir ve yapay zeka ile ne yapabiliriz konusunu öğrenmemiz ilk adım olacaktır .

Yapay Zeka ( Artificial Intelligence - Al ) bilgisayar biliminin alt dalıdır .Ana düşünce ise zeki makinelerin ( telefon , bilgisayar vb. ) insanlar tarafından yapılan işlemleri gerçekleştirecek hale getirilmesidir .
Günümüzde ise Yapay Zeka geleceği belirleyecek bir dal olarak görülüyor .

Yapay Zeka kullanarak programlanan bilgisayarların ,  santranç ustalarını yenecek hale gelmesi ilgiyi Al yönüne doğru kaydırdı .

Bazı insanlar Yapay Zeka'nın geleceğe ışık olacağını ve faydalı olacağını söylerken , diğerleri ise tam tersine Yapay Zeka ile geliştirilen robotların insanlığa zarar vereceğini ileri sürüyor .

Bugün Al ( Yapay Zeka) öğrenmek isteyenlerin fark edeceği iki şey olacak ki ; yapay zeka bir çok alt dallara sahiptir ve zaten gelişim aşamasındadır bu sebeple ki gelecekte gerçekten ne olacağı belli değildir.

Kendi kendine giden arabalar , isteklerimize ve sorularımıza cevap veren programlar , bize karşılık bizimle oyun oynayan botlar ...Robotlar ise Al'nin başlı başlına farklı bir dalıdır .

Her ne kadar bazıları kabul etmese de Yapay Zeka amaç olarak insan beyninin kopyalanması , insan  beyninin yapabildiği her şeyi makinelerin de yapabiliyor hale gelmesidir ki , insan beynin henüz %1 keşfedilmiş olarak görülmektedir.

Al öğrenmek için ihtiyaç duyulanlar ; Algoritma , Data Structure bilgileridir .

Klasik Yapay Zeka Alt Dalları : Robot teknolojisi ,Araştırmalar ( Felsefi ve ya beyin üzerine ) , Doğal Dil İşlemi , Planlama ..

Çeşitli Algoritma Konuları : Nöral Ağlar , Genetik Algoritmaları , Otomatik sorgulama

        Yapay Zeka Öğrenme Yolları 


  1. İnternette bir Al ( Yapay Zeka ) Kursuna katılın . ( seçtiğiniz türe göre örneğin sadece makine bilimi dersleri alabilirsiniz .Bunun için ücretsiz siteler var çünkü Al gelişmeyi bekleyen ve üzerinde kafa yoracak insanları arayan bir dal konumunda ) 
  2. Konu İle ilgili makale ve kitapları okuyun , az da olsa her gün yeni bir şey öğrenin .
  3. Al ile ilgili seminerlere , konferanslara katılın .

             Yapay Zeka Şuan Ne Konumda

  •  Yapay Zeka artık gerçekleşmemiş bir hayal ürünü olmaktan çıkıp yaşamımıza girdi .Cortana , Siri ,Google Now günümüzde en çok dikkat çeken Al ürünü oldular .Oyun endüstrisi kusursuz bir online oyun deneyimi için , Otomobil endüstrisi ise kendi kendine süren araba üzerine yoğunlaşmış durumda .
  • Süper Bilgisayar Watson - 2011 yılında IBM'in süper bilgisayarı Jeopary ( Risk )  şampiyonlarını yendi ve 1milyon dolarlık ödüle sahip oldu .Watson günlük olarak 2.5 bilyon gigabaytlık işlem yapma özelliğine sahip.Watson insan beynini canlandırmaktadır fakat sadece hataları gidermek için tasarlanmıştır .
  • Kendi Kendine Süren Arabalar : 2011 yılında Google kendi kendini süren araba ile gündeme oturdu .Günümüzde ise Tesla kendi kendini süren bir araç üretip bunun sadece bir başlangıç olduğunu belirtmiştir.
  • Amazon Echo :Echo Amazon'un en yeni ses ile aktif olan akıllı ev cihazıdır .Çok pratik ve ulaşılabilir olan bu cihaz ile birlikte evin çevresinde  yapılması gereken şeyi söyleyip , zaman ve çaba sarf etmeden gerçekleştirmesini sağlar .
  • Otonom - Personel Robot : Evinizde ki cihazların zeki ve birbirine bağlı olmasını sağlıyor .Kullandığı yapay zeka ile birlikte evinizin güvenli durmasını ve hangi mod'da ( mutlu , üzgün ) olduğunuzu anlayan bir robottur.


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

YAZAR HAKKINDA

0 yorum: