27 Temmuz 2017 Perşembe

StajOkulu 2017 #StajOkulu #Bilişim
Ülkemiz şartlarında üniversitede öğrenmiş olduğumuz bilgileri aktif ve teknik olarak hayata geçirebileceğimiz ortamdır, staj. Bir yanda ülke gelişsin isteyip, bas bas bağırıp, kocaman firmalarında öğrenci toplumunun aktif rol almasını uygun görmeyenler varken, ne mutlu bize ki, bu işi gönlünden yapan bir ortam var, adı Stajokulu. Stajokulu, gönlü geniş insanların başlattığı bir gönüllülük projesidir. Stajokulu'na katılan her eğitimci kendi alanlarında uzman kişilerdir. Eğitimcilerin hepsi, ülke eğitim ve kalıplaşmış düşünce tarzı karşısında umutsuz düşen gençlere yol göstermek, onlara ilham vermek, alanlarını ve iş ortamını tanıtmak, velhasılıkelam ülkesine faydalı olmak amacı ile işlerini bırakıp, yoğun istanbul trafiğini ve sıcağını çekmeyi göze alarak bu yola çıktı. 


StajOkulu'nun Bize Kazandırdıkları 


  • Sektöre girme hikayeleri bize anlatan uzmanlar bizi umutlu ve aynı zamanda  azimli olmamız yolunda teşvik etti.
  • Bilişimin hangi alanında ilerlememiz gerektiği konusunda ikilemde kalırken, farklı programlama dillerini görmek ve gelişmiş firmaların hangi dillere önem verdiğini öğrenmek kesin bir fikre yaklaşmamızı sağladı.
  • Sektörde işlerin nasıl gerçekleştiğini, üniversite bittikten sonra bile kendimizi geliştirmemiz gerektiğini ve alanında uzman kişilerin işlerini ne derecede sevgi ile yaptıklarını görmüş olduk.
  • Okula bağlı kalmamamız, azimli olmamız gerektiğinin önemini tekrardan hatırladık.
  • Bir proje geliştirirken planlı olma ve görevleri gruplara ayırmanın önemini gördük.
  • Yazılımla kendimizi kısıtlamak zorunda olmadığımızı gördük.
  • Oyun, web, artırılmış gerçeklik, büyük-veri alanlarında projeler yapıldı. 
  • Veri tabanı ve Büyük Veri analizlerinin iş dünyasında ki önemini görürken, sağlık ve şehircilik alanlarında yazılımın kullanım yerini gördük.
  • Çok kısa bir süre içerisinde yazılım alanında ki her teknoloji hakkında bir fikre sahip olduk. Daha azimli çalışmamız gerektiğini gördük.
  • Staj boyunca, üniversite okurken tanışma imkanı bulamayacağımız çok sayıda uzman ile tanışma zevkini elde ettik.
“Sen varını-yoğunu, malını-mülkünü ver de bir gönül yap! Yap da o gönül; mezarda, o kapkara gecede sana ışık versin!.. demiştir Mevlana. 

Varımız yoğumuz para ise bir gün iflas ederiz, uçar gider, fakat Stajokulu'nda ; uzmanların kendilerini nasıl geliştirdiklerini görmek, üniversitede öğrenmediğimiz bilgileri edinmek, bir sürü teknoloji ile tanışmak, geleceğin nasıl inşa edildiğini görmek bizim ilim çantamızı doldurmuş taşırmıştır. 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

YAZAR HAKKINDA

0 yorum: